Bembeyaz Dişler, Sağlıklı Diş Etleri: Oil Pulling (Yağ Çekme Methodu) ile Ağız İçi ve Dil Temizleme

Doktorlar ve diş hekimlerinin söylediği gibi, dil ve ağız içi hijyeni bağışıklık ve sindirim sistemimizin önemli bir parçası. Diş araları ve dilin pütürlü yüzeyi toksinlerin birikimi için çok uygun bir yatak. Buralarda biriken toksinlerin vücudumuza alınmasına engel olabilirsek, bağışıklık sistemimizin daha etkin çalışmasını sağlayabiliriz. Ayrıca dil temizlendiği takdirde tükürük salgısı artar ve besinler daha iyi sindirilir. Unutmayın ki sindirim ağızda başlar.

Pembe Klavye, Hindistan’da binlerce yıldır uygulanan ve ağız içi ile dili hedef alan bir arındırma yöntemini yazdı. Karşınızda Oil Pullling!

Bu işlem için ihtiyacınız olanlar, eczane ve kozmetik marketlerde kolayca bulabileceğiniz dil yüzeyi kazıma aparatı, diş ipi, soğuk sıkım bitkisel yağlardan biri. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya susam yağı olabilir. Benim hindistan cevizi yağı ile zeytinyağını deneyimleme fırsatım oldu ama zeytinyağını hem daha rahat hem daha etkili buldum.

FAYDALARI NELER?

Her gün uygulamakta bir sakınca olmadığı söyleniyor ama ben vakitsizlikten dolayı haftada 1 yapıyorum. Buna rağmen kısa vadede diş etlerimin daha canlı göründüğünü, dişlerimin beyazladığını ve diş tartarlarımın azaldığını söyleyebilirim. Diş etlerimin rengini düzenlediği için daha canlı görünüyorlar. Dişler, canlı diş etlerinin yanında daha da beyaz görünüyor.

Uzun vadede ise migren, sinüzit, alerji, uyku problemi, ve enfeksiyon kaynaklı şikayetleri olan kişilere iyi geldiği söyleniyor.

 

NASIL UYGULANIYOR?

– Tercih ettiğiniz soğuk sıkım bitkisel yağdan 1 çorba kaşığı kadar ağzınıza alın.
– 15-20 dakika kadar ağzınızda çalkalayın. Dişlerinizin arasından geçirin.
– Zaman dolduktan sonra tükürün.
– Dil yüzeyi kazıyıcı ile dilinizin üstünü ve yanlarını 1-2 defa kazıyın.
– Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasını temizleyin.
– Sıcak suyla ağzınızı bi kaç defa çalkalayın. Sıcak su kalan yağ zerrelerini çözer ve yağa hapsolan toksinler de yağ ile birlikte akar gider.
– İşlemden sonra dişlerinizi organik/bitkisel bir diş macunuyla fırçalayın. Gözenekler açık olduğu için diğer diş macunları tahriş ediyor.

 

ÖNEMLİ NOKTALAR

– Yağı kesinlikle yutmayın ve gargara yapmayın. Boğazınıza inmesine izin vermeyin. Sadece ağız içinizde çalkalayın.
– Uygulama sonunda mutlaka yağların donmayacağı sıcaklıkta ılık suyla ağzınızı çalkalayın ki toksinli yağ zerreleri eriyip gitsin.
– Uygulamadan sonra dişlerinizi organik/bitkisel bir diş macunu ile fırçalayın. Diğer diş macunları daha sert kimyasallar içerdiği için gözenekleri açılmış dilinizi tahriş edebilir. (Benimkini etti)

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
1 0
Article Categories:
GÜZELLİKSAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.