Kilo Verme Sürecinizde Etkili olan Faktörler

Plus size women posing for body acceptance

Sağlık durumunuz nedeniyle veya başka bir sebepten hayatınızın bir döneminde kilo kaybetmek isteyebilirsiniz. Kilo vermek amacıyla egzersizli ve diyetli bir yaşam tarzını benimseyen bir kişi, haliyle bir beklenti içerisine girecektir. Ancak, beklentilerinizi mutlaka makul seviyede tutun. Çünkü herkesin kilo verme süreci farklıdır.

Kilo vermek istiyorsanız, ya yaktığınızdan daha az kalori almalısınız ya da daha fazla kalori yakmak için aktivitenizi arttırmalısınız. Kilo verme yolculuğuna çıktığınızda ne kadar sürede sonuç almaya başlayacağınıza dair bazı temel faktörler vardır.

Cinsiyet

Yağ-kas oranı, kilo verme kapasiteniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kadınlar, erkeklerden daha düşük Dinlenme Metabolizma Hızına sahiptir çünkü erkeklere göre daha yüksek yağ-kas oranına sahiptirler. Bu, dinlenirken kadınların erkeklerden yaklaşık yüzde 5-10 daha az kalori yaktığı anlamına gelir. Öte yandan erkekler, kalori dengeli bir diyetle kadınlardan daha hızlı kilo verme eğilimindedir.

Yaş

Vücut kompozisyonundaki değişikliklerle birlikte yağ kütlesinin büyümesi ve kas kütlesinin azalması yaşlanmayla birlikte meydana gelen birçok fiziksel değişiklikten biridir. Bu değişiklik, birincil organlarınızın düşük kalori ihtiyacı gibi diğer nedenlerle birlikte, Dinlenme Metabolizma Hızının düşmesine sebep olur. Basit bir deyişle, yaşlı insanlar, dinlenme metabolik hızındaki azalma nedeniyle genç yetişkinlerden daha düşük kalori yakma kapasitesine sahiptir.

Mevcut Vücut Ağırlığı

Kilo verme hızınız, başlangıçtaki vücut kütlenizden etkilenebilir. . Daha ağır bir kişi, daha hafif bir kişiye göre iki kat daha fazla kilo verebilirken, daha hafif bir kişi vücut ağırlığının eşdeğer bir yüzdesini kaybedebilir. Bu yüzden rakamsal olarak daha az kilo kaybetmiş olur.

Kalori Dengesi

Ağırlığınızı azaltmak için negatif kalori dengesi oluşturmalısınız. Ne kadar hızlı kilo kaybettiğiniz, kalori açığının boyutuna göre belirlenir. Aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden fazla olmasına kalori açı denir. Yine de kalori kaybınızın çok büyük olmadığından emin olun. Bu sadece sürdürülemez olmakla kalmaz, aynı zamanda beslenme eksiklikleri için kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. Ayrıca, yağ kütlesi yerine kas kütlesi olarak kilo verme riskinizi artırabilir.

Uyku

Uyku kilo vermenin en kritik faktörlerinden biridir. Uyku yoksunluğu kilo kaybını engelleyebilir ve kilo kaybetme hızını yavaşlatabilir. Geç bir saatte aşırı yemek yerken, film izlerken veya geç saatlere kadar parti yaparken tüketeceğiniz kurabiyeler, kekler, şekerli içecekler ve cipsler gibi yüksek kalorili, besin değeri düşük yemeklerin özleminizi kesinlikle artırdığını fark edebilirsiniz. Ayrıca, kalıcı uyku yoksunluğu tip 2 diyabet, obezite, kalp hastalığı ve çeşitli rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir.

Bazı İlaçların Kilo Verme Sürecine Etkisi

Antidepresan gibi ilaçlar, kilo alımına neden olur veya kilo kaybını bozar. Hipotiroid de, tiroid bezinizin çok az metabolizma düzenleyici kimyasal ürettiği, kilo alımına ve kilo kaybını geciktirebileceği bir bozukluktur.

Bazı Kalıtsal Durumların Kilo Verme Sürecine Etkisi

Genleriniz, kilo kaybını etkileyebilecek aşırı kilo veya obezite ile önemli ölçüde ilişkilidir.

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
2 0
Article Categories:
SAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.