Kirpik Lifting, Diğer Adıyla Kirpik Laminasyonu Hakkında Bilinmeyenler

Cosmetologist Doing Lash Lifting

KİRPİK LİFTİNG NEDİR?

Kirpik Lifting, kirpiklerinizi belirli bir süre daha uzun, daha kıvrık ve daha kalkık göstererek etkileyici bakışlara sahip olmanızı sağlayan bir güzellik uygulamasıdır. Güzellik salonlarında ve hatta kuaförlerde de uygulanan bu işlem 1 saat kadar sürer.

Her ne kadar üreticiler ve güzellik salonları tarafından kirpiklere bakım yaptığı söylense de aslında bir şekillendirme işlemidir. Yani kirpiklerinize bakım yapmaz. (Yazının ilerleyen kısımlarında çalışma prensibini anlattığımda bir bakım olmadığını göreceksiniz.) Kullanılan malzeme ne kadar kaliteli, uygulamayı yapan kişi detaylara ne kadar hakimse, uygulama o kadar zararsız geçecektir. Bu nedenle randevu alacağınız yeri araştırırken fiyat odaklı olmamanız faydanıza olacaktır.

Kirpik Lifting

Kirpik Lifting İşlemi

KİRPİK LİFTİNG NE KADAR KALICI?

İşlemin kalıcılık süresi sizin metabolizma hızınıza bağlı. Şekil verilen kirpiğin bir daha düzleşmesi söz konusu değil. Sadece uygulama yapılmış kirpikleriniz ömrünü tamamlayıp döküldükçe yerine yeni düz kirpikler çıkar. Bazı insanlarda bir kirpiğin ömrü 1 ay iken bazı insanlarda bu süre 4-5 aya kadar uzayabiliyor. Dolayısıyla kalıcılık -kişiden kişiye değişmekle beraber- 2-4 ay arası diyebiliriz.

KİRPİK LİFTİNG KİRPİKLERİ DÖKER Mİ?

Doğru uygulandığı takdirde kirpik lifting işlemi kirpikleri dökmez. Ama uygulayan kişi tam prosedürü bilmiyorsa ve yapılmaması gereken şeyler yapıldıysa kirpikler zarar görebilir. Örneğin solüsyonlar kirpik diplerine gelirse köklerde travma oluşabilir. Diğer kısımlara göre daha ince olan uçlara gelirse de onları yakabilir. Ayrıca kişinin kirpik kalınlığına göre solüsyonların bekleme süreleri değişebilir. Bunu da uzmanın öngörmesi gerek.

Önbilgi: Kirpik Lifting, Kirpik Vitamin Botoks, Keratin Bakımı… Hangi isim ile anılırsa anılsın, vücudumuzdaki bir kılı (saç, kirpik, kaş vb.) şekillendirme işlemlerinin tümüne laminasyon denir.

ŞEKLİ KORTEKS BELİRLİYOR

Kirpikler yapısal olarak üç tabakadan oluşur. En içte medula, onun üstünde kirpiğe şeklini veren korteks, en dışta koruyucu nitelikte olan kütikül tabakası.
Yani bir kişinin kirpiğinin kıvrık veya düz oluşunu korteks tabakası belirliyor. Kirpiğe kendi şekli dışında bir şekil vermek için kortekse müdahele etmek gerekiyor. Kirpik Lifting bu prensip ile çalışıyor.

KİRPİK LİFTİNG ÇALIŞMA PRENSİBİ

1. Adım: İlk adımda kirpiğe şeklini veren korteks tabakasına kadar inceltip zayıflatarak bigudiler yardımıyla istenilen şekil veriliyor. İlk solüsyon bunu yapıyor.
2. Adım: Verilen şeklin korunması için kirpiğin lamine edilmesi yani tekrar kaplanması gerekiyor. İkinci solüsyon laminasyon yaparak yapay bir kütikül oluşturuyor diyebiliriz. Kirpiği tekrar güçlendirip sertleştiriyor. Böylece verilen şekil bozulmuyor. Kirpik dökülme vakti gelene kadar yeni şekliyle varlığını sürdürüyor.
3. Adım: Çeşitli yağlar ve vitaminler içeren yumuşatıcı solüsyon, sertleştirme işleminin olumsuz etkilerini telafi ediyor. Gereğinden fazla sertleşmiş kirpiği kırılmaması için yumuşatıyor. Ayrıca kirpiklerin şekil verici bigudiden daha rahat ayrılmasını sağlıyor.

KORKULACAK BİR UYGULAMA DEĞİL

Köklerde travma oluşmadığı takdirde uygulama kirpiklerde dökme yapmıyor. Ama yazının başında da söylediğim gibi yapan kişi detaylara hakim olmalı. Bu şartlarda korkulcak bir uygulama değil.

Daha kalkık kirpikler ile gözlerinizi daha iri göstermek istiyorsanız bu uygulama tam size göre!

 

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
0 0
Article Categories:
GenelGÜZELLİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.