Seven İnsan mı Kıskanır? Patolojik Kıskançlık: Othello Sendromu

Cheated man yelling at wife

Hepimiz zaman zaman partnerimizi kıskanıyoruzdur. Toplumda da kabul gören bir yargı vardır: Seven insan kıskanır. Gerçekten seven insan mı kıskanır?

Özellikle kıskançlığı bir sevgi ölçütü gibi görenlere seslenmek istiyorum. “Sevgilim, ben sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum” veya “Sevdiğimden kıskanıyorum.” gibi masum görünen cümlelerin ilerde ilişkiyi ve hayatı zora sokacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Gelelim Othello Sendromuna. Bu sendrom, patolojik bir kıskançlıktır ve tabanında kaybetme korkusu ile kendine güvensizlik vardır.

Othello Sendromunun Belirtileri

Partnerini her şeyden ve herkesten kıskanma
Kafasında senaryolar kurup ona inanma
Partnerinden (eş veya sevgili) ayrılmayı fobi haline getirme
Basit olaylara aşırı tepki verme
Saldırganlık, psikolojik veya fiziksel şiddet eğilimi
Partnerini herkesten ve her şeyden kısıtlama eğilimi

Yukarıdaki belirtilere somut örnekler vermek gerekirse;

Partner, o an telefonuna cevap verememişse, bir yere gelmesi gerekenden 4 dakika geç gelmişse, Othello Sendromu olan kişinin şüphelenmesi için gereken şartları sağlamıştır. Çünkü bu hastalığa sahip kişilerin aklında zaten olumsuz senaryolar vardır ve sürekli bu senaryoları doğrulayacak kanıtlar ararlar. Partnerlerinin her hareketinden bu kanıtları toplarlar.

Othello Sendromlu kişiler partnerini sürekli sıkarak, kontrol altında tutmak ister. Telefonunu, sosyal medyasını, arkadaş çevresini, kimlerle görüşüp kimlerle görüşmeyeceğini…

Kadınlarda ve Erkeklerde Othello Sendromu

Othello Sendromu kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde görülebiliyor. Kadınlar daha duygusal ve içe dönük yaşarken erkeklerde şiddet ve cinayet gibi daha eylemsel sonuçları olabiliyor. Medyada gördüğümüz cinnet vakalarının birçoğunun altında Othello Sendromu yatabiliyor.

Mutlaka Psikolojik Terapi Desteği Alınmalı

Othello Sendromlu kişiler durumun farkında olsalar da dürtülerine engel olamazlar. Bu yüzden kesinlikle profesyonel bir yardım almalılar. Psikolog / Psikiyatrist gözetiminde gerek terapi gerekse de ilaç ile tedavi edilmelidir. Kendinizde veya partnerinizde bu belirtiler varsa mutlaka bir uzmana başvurun.

Velhasıl, hayat kıskançlıkla heba edilmeyecek kadar kısa dostlar. Sevin, sevilin, biririnizi mutlu edin.

Hoşçakalın!

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
3 0
Article Categories:
AŞK & SEKSSAĞLIKYAŞAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.