Sürdürülebilir moda: Tensel (Tencel) Kumaş Nedir?

Designer looking at modern textile

Gezegene verdiğimiz zararların önüne geçmek için sürdürülebilir ürünlerin sayısı her alanda giderek artıyor. Çevreye duyarlı, doğal kökenli ürünler kullanmak hem kendi sağlığımız hem de gezegenimiz çok daha iyi.

Sürdürülebilirlik açısından en çok zorluk çıkartan sektör malesef tekstil. Hammadde üretiminden işlenip ürünün ortaya çıkmasına kadar olan tüm süreçlerde, hem çok fazla su harcanıyor hem de çok fazla kimyasal atık çıkıyor.

Tüm bu endişelere sahipseniz, sağlıklı kumaşlar giymeyi ve bu kumaşların sürdürülebilir süreçlerle üretilmesini önemsiyorsanız, sizi TENCEL® ile tanıştıralım.

TENCEL® aslında Avusturyalı Lenzing AG şirketine ait bir markadır. Sürdürülebilir olduğu kadar pürüzsüz yapısıyla kaliteli bir görünüm verirken cilt için oldukça konforlu bir yumuşaklığı vardır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR HASATLA AĞAÇLARA DEĞER VERİYOR

En temelden başlamak gerekirse, tencelin hammaddesinin elde edildiği ağaçlar sürdürülebilirlik gözeterek özel bir yöntemle hasat ediliyor. Böylece hasat edilen ağaç, toprakta varlığını sürdürmeye devam ediyor. Suni ipek ve viskozda ise durum böyle değil. Bunların çoğu nesli tükenmekte olan eski ağaçlardan elde ediliyor.

DAHA AZ KİMYASAL ATIK

Şirket odun hamurunu çözerken kullanılan çözücüyü %99 oranında geri dönüştürüp tekrar kullanır. Böylece minimum atıkla sürece devam eder.

DAHA AZ SU TÜKETİMİ, TAMAMEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

Geleneksel pamuğa göre daha az enerji ve su gerektiriyor. Bitki türevi bir elyaf olan Tencel biyolojik olarak parçalanıp dönüştürülebilir. Ayrıca doğada çözünür ve gübreleşebilir özelliktedir. Ancak naylon gibi diğer sentetik elyaflarla karıştırılmadığını kontrol etmelisiniz.

KİMYASAL AĞIRTMA İŞLEMLERİ YOK

Üretildiğinde saf beyazdır. Ağartma işlemine gerek kalmıyor. Beyaz olarak kullanılacaksa boya da gerektirmiyor. Beyaz bir tensel kumaş aldığınızda kimyasal boyayı üzerinize giymemiş oluyorsunuz.

TER ve TER KOKUSU KARŞITI

Emme kapasitesi pamuktan %50 daha fazladır. Ayrıca daha diğer kumaşlara göre daha fazla nefes aldırdığı için özellikle koltuk altındaki kokulu bakteri oluşumunu daha az tetikliyor. Bu yüzden spor kıyafetlerde tercih sebebidir.

HANGİ MARKALAR TENCEL KULLANIYOR?

Asos, Atlas Halı, Camper, H&M, Aytuğ İç Giyim, Muyu Yatak, Mavi; tüm ürünlerinde olmasa da Tencel’i kullanmaya başlayan markalardan bazıları. Marka tam listesini buradan görebilirsiniz.

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
2 0
Article Categories:
MODAYAŞAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.