Tırnak Bakımı: Doğru ve Yanlışlar

Tırnak bakımı

Tırnak bakımı neden önemli? Bir yemekte bir şeyler içerken veya ofiste sunum yaparken ellerimiz hep ön planda. Ellerimizi güzel gösteren yegane şey ise şüphesiz tırnaklarımız.

Sağlıklı ve güzel tırnaklar için bakım ipuçları bu yazımızda!

 

Tırnak Bakımı: Yapılması Gerekenler

  • Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutun. Bu, bakterilerin tırnaklarınızın altında büyümesini önler. Su ile uzun süreli temas tırnak kırılmasına neden olabilir. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken veya sert kimyasallar kullanırken pamuk astarlı lastik eldiven giyin.
  • Tırnaklarınızı kestikten sonra mutlaka törpüleyin. Keskin Tırnakları kestikten sonra törpülememek katmanlarına ayrılmasına sebep olabilir. Törpüleyerek katmanları uçlardan kilitlemiş olursunuz. Ayrıca kestikten sonra törpülemezseniz bir yere takılıp kırılabilir ve hasar görebilirler.
  • Nemlendirici veya tırnak eti yağı kullanın. El losyonu kullandığınızda, losyonu tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize de sürün. Tırnak etleri için hazırlanmış yağlardan da kullanabilirsiniz. Tırnak etlerini nemli tutmak, manikürünüzün ömrünü uzatır. Ayrıca daha pürüzsüz görünmelerini sağlar.
  • Koruyucu bir tabaka uygulayın. Tırnak sertleştirici veya besleyici gibi ürünler tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Doktorunuza danışarak biotin takviyesi alın. Bazı araştırmalar, besin takviyesi biotinin zayıf veya kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Tırnak Bakımı: Yapılmaması Gerekenler

  • Tırnaklarınızı yemeyin ve tırnak etlerinizi kesmeyin. Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilir. Tırnağınızın yanında küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların girmesine ve enfeksiyona neden olabilir. Makassız kuru manikür tercih edin.
  • Aseton kullanımınızı minimuma indirin. Oje çıkarıcı kullanırken aseton içermeyen bir formül tercih edin.
  • Sorunları görmezden gelmeyin. Kendi kendine geçmeyen bir tırnak probleminiz varsa, doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.

Manikür ve Pedikür Hakkında

Sağlıklı görünen tırnaklar için manikür veya pedikür tercih ediyorsanız, hizmet almak için sadece profesyonel kişileri tercih edin. Mümkünse kütiküllerinizi aldırmayın. Ayrıca, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için tırnak teknisyeninizin prosedürünüz sırasında kullanılan tüm aletleri uygun şekilde sterilize ettiğinden emin olun.

Ayak küvetlerinin nasıl temizlendiğini de sorabilirsiniz. İdeal olarak, müşteriler arasında bir çamaşır suyu çözeltisi kullanılır ve filtreler düzenli olarak temizlenir. Ayrıca ayak küvetlerinin içine tek kullanımlık bir kılıf da yerleştirilebilir. Bu, her müşteride değişir.

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
2 0
Article Categories:
GÜZELLİKSAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.