Yeterli C Vitamini Almadığınızda Cildinizde Neler Olur?

C vitamini iyi bir bağışıklık güçlendiricisi olarak bilinir. Yeterli C vitamini almak yalnızca sağlık için gerekli değildir. Güzellik konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyen olan Frances Phillips’e göre , C vitamini cilt sağlığı için de önemlidir.

C vitamini için önerilen günlük doz 65 ila 90 miligramdır ve 2.000 miligrama kadar güvenli kabul edilir. İyi haber şu ki, minimum miktarı alabilmek çok zor değil. Pek çok gıda C vitamini kaynağı. Frances Philips “İyi C vitamini kaynakları arasında ahududu, çilek, böğürtlen, papaya, ıspanak, biber, lahana, kivi, maydanoz, tatlı patates ve narenciyeler bulunur” diyor. Örneğin bir porsiyon ıspanak 28 miligram, bir portakal 82 miligram, bir dolmalık biber tam 96 miligram C vitamini içerir. Ancak bu önemli besinden yeterince alamamak cildinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Phillips burada, C vitamininin cilde faydalarını ve yeterince almadığınızda neler olduğunu açıklıyor.

Cildinizin neden C vitaminine ihtiyacı var?

Phillips, C vitamininin cilt sağlığı için önemli bir besin olmasının birden fazla nedeni olduğunu söylüyor.

C vitamini bir antioksidan görevi görür ve dokuya zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırır

Cildimiz çevremizdeki serbest radikallerden, örneğin kirlilik, UV ışınları ve sigara dumanından zarar görebilir. Bu çevresel toksinlerin sebep olduğu serbest radikaller, cildimize zarar vererek erken yaşlanmaya sebep olabilir. C vitamini bir antioksidan görevi görür ve dokuya zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırır.

Kolajen sentezini arttırır

C vitamini büyük ölçüde kolajen emilimine yardımcıdır. Dışardan aldığınız kolajenin size sağladığı faydayı maksimize edecektir. Ayrıca kolajen sentezinde rol oynadığından doğal kolajen üretiminize de katkı sağlayacaktır.

Cildinizin daha canlı görünmesini sağlar

C vitamini antioksidan görevi görerek serbest radikalleri cildinizden uzaklaştırır. Böylece cildiniz mat ve donuk bir cilt ile vedalaşmış olursunuz. Ayrıca C vitamini, kolajen emilimi ve sentezinde önemli bir rol oynadığı için ince çizgileri (kaz ayakları, mimik çizgileri vb.) önleyerek yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Hangi besinler ile C vitamini almalıyız?

Kolajen yumurta, balık, et ve kemik suyu gibi gıdalarda (ayrıca takviyelerde) bulunur ve cildi gergin tutarak kırışıklıkların hızla oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Kolajen tükettiğinizde (ister gıda ister ek olsun), onu C vitamini ile eşleştirmek her zaman iyi bir fikirdir çünkü bu, kolajenin vücutta daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Ve düzenli olarak kolajen açısından zengin besinler yemiyorsanız, C vitamini tüketmek daha da önemlidir çünkü bu vücudun kendi kolajen üretimine yardımcı olacaktır.

Phillips, C vitamininin kolajen emilimine yardımcı olduğu gibi, cildiniz için bir başka önemli fayda olan demir emilimine de yardımcı olduğunu söylüyor. Demir iyi emilmediğinde kansızlığa ve donuk görünen bir cilde yol açabilir” diyor.

C vitamininin cilde faydaları açıktır. Peki doymadığınızda ne olur?

Yeterli C vitamini almamak bizi nasıl etkiler?

C vitamini cildinizin canlı görünmesine yardımcı olduğundan, yeterince tüketmediğinizde hemen fark edebileceğiniz ilk etki, cildinizin daha mat görünmesidir. Ancak Phillips bundan daha zararlı etkileri olduğunu söylüyor. C vitamini eksikliğinin en göze çarpan belirtilerinden biri çatlayan kılcal damarların diş eti gibi bazı bölgelerin kolayca kanamaya sebep olmasıdır.  Bunun sebebi, C vitamininin kan damarlarının bütünlüğünü korumadaki rolünden kaynaklanmaktadır.

C vitamini alımınız günlük önerilen değerin beşte birinin altına düşüyorsa bir takım sağlık sorunlarınız olabilir. Zayıf, yorgun, sinirli ve üzgün hissedebilirsiniz. Eklem ağrılarınız olabilir, cildiniz kolaylıkla morarabilir.

Yazımızın başında, demir emilimi için de C vitamininin çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla bir yeriniz kesilip kanadığında, yaranızın çabuk iyileşmesinde de C vitamini rol oynar. Ayrıca C vitamini eksikliği, saç dökülmesine de neden olabilir. Çünkü demir saçı güçlü tutmanın anahtarıdır.

Cildimiz, dikkatimizi hak eder çünkü çoğu zaman daha derin bir sağlık sorunu olduğu konusunda bize ipucu verebilir. Yani cildiniz biraz donuk görünüyorsa veya kolayca morarıyorsa, C vitamini alımınızı artırmanız gerekiyor olabilir. Bunu yapmak, cilt güzelliğinin ötesinde bir fayda sağlayacaktır.

Yazıyı Ne Kadar Beğendiniz?

0 / 5

Your page rank:

Likes:
3 0
Article Categories:
GÜZELLİKSAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.